اشتراک گذاری

درمان سنتی

ارسال نظر

سیدهادی فاطمی

شهید کاظمی

قیمت :
40,000تومان
قیمت با تخفیف :
32000تومان
موضوع اصلی علمی/فنی/آموزشی/دانشگاهی/پزشکی
موضوع فرعی پزشکی/بهداشت وسلامت/روانشناسی
نوبت چاپ 5
سال انتشار 1400
شابک 9786007702185
قطع کتاب رقعی
تعداد صفحات 184 صفحه
وزن کتاب 245 گرم

طب سنتی یکی از اصیل‌ترین علوم تاریخ بشریت است و قدمتی به اندازه‌ی تاریخ بشریت دارد. انسان از زمانی که پا به این زمین خاکی گذاشت، بیماری و ضعف نیز با او وجود داشته است.

انبیای الهی به وسیله‌ی ارتباط از طریق وحی با خداوند، درمان دردها و فواید اشیاء را آموخته‌اند و به دیگران آموزش داده‌اند. با نبوت پیامبر اسلام، حضرت محمد(ص) دین الهی خداوند کامل شد. با تکامل دین (طبق فرموده پیامبر اعظم(ص): «العلم علمان علم الأدیان وعلم الابدان») علم طب نیز تکمیل شد، تا جایی که بسیاری از احادیث طبی ما مبنای اصلی درمان‌های طبی قرار گرفته‌اند.

در طول تاریخ با ظهور حکمای بزرگی همچون جناب رازی، ابن سینا، ابن بطوطه، خوارزمی، اعظم خان هندی و دیگر بزرگان، این علم به شکوفایی رسید و ما بر آن برآمدیم تا درمان بسیاری از بیماری‌ها را در این کتاب و در دو بخش طب سنتی و طب اسلامی گردآوری نماییم. ابتدا به صورت مختصر و مفید بحث مزاج، انواع آن و خواص و تأثیرات اخلاقی رفتاری آن با زبانی ساده مطرح شده،‌سپس درمان‌هایی کاربردی، مؤثر و ساده را برای هریک از بیماری‌ها ارائه نموده‌ایم.

کتاب حاضر با استفاده از طب اصیل ایرانی اسلامی، درمان بیماری‌ها را آموزش می‌دهد و در دو بخش تدوین شده است. بخش اول مباحث طب سنتی را بیان می‌دارد و در آن شناخت مزاج‌ها و اصلاح آنها، مزاج اشیا، نسخه‌های درمانی انواع بیماری‌ها و راهکارهایی ساده برای درمان‌های اورژانسی ارائه شده است.

بخش دوم به مباحث طب اسلامی می‌پردازد که شامل نکاتی درباره اطفال، دوران بارداری، حجامت، دعا درمانی و روانشناسی رنگ‌‌ها می‌شود.

ویژگی قابل توجه این اثر، این است که نسخه‌های موجود در آن را اساتید نویسنده (دکتر خیراندیش، استاد خدادادی، حکیم روازاده، آیت الله ضیائی و آیت الله آل اسحاق) استفاده کرده‌اند و سعی نویسنده بر آن بوده تا درمان‌های کاربردی، مؤثر و ساده را برای خوانندگان فراهم آورد تا با عمل به آن ان‌شاءالله فواید طب سنتی را دریابند.

برشی از کتاب:

مصلح، ماده خوراکی یا غیرخوراکی است که مصرف همزمان آن با سایر مواد، باعث اعتدال طبع انسان می‌شود. از مشکلات احتمالی آن مواد جلوگیری می‌کند و همچنین هضم آن را آسان‌تر می‌کند؛ برای مثال گرم مزاجان اگر عسل زیاد مصرف کنند،‌باعث بروز حساسیت و خارش می‌شود، یا اگر بلغمی‌ها آب بنوشند، باعث بیماری،‌خستگی،‌سستی و پرخوابی می‌شود.

حفظ تعادل بدن از نظر مزاجی یعنی حفظ سلامتی و هرگاه به هر دلیل بدن از این تعادل مزاجی خارج شود و هر یک از مزاج‌های سردی، گرمی، تری و خشکی در بدن به صورت غیراصولی کم یا زیاد شود، باعث بروز بیماری می‌شود.

طبق فرمایشات اهل بیت علیهم‌السلام، همیشه پیشگیری بهتر از درمان است. پس باید علائم و راه‌های پیشگیری را بشناسیم تا در ورطه‌ی سخت بیماری قرار نگیریم. این بهترین دلیل شناخت مزاج است.