اشتراک گذاری

دختران آفتاب

ارسال نظر

امیرحسین بانکی پور فرد

سروش

قیمت :
90,000تومان
موضوع اصلی فرهنگ/ادبیات/هنر
موضوع فرعی داستان کوتاه و رمان/ایرانی
نوبت چاپ 32
سال انتشار 1400
شابک 9789641216056
قطع کتاب رقعی
تعداد صفحات 478 صفحه
وزن کتاب 0 گرم

تحقیقی روان‌شناختی،جامعه‌شناختی، فرهنگی و دینی دربارۀ زنان

کتاب رمان دختران آفتاب به قلم جمعی از نویسندگان با استفاده از سبک داستان‌مقاله به بررسی، نقد، رد و اثبات مؤلفه‌ها و مباحث و شبهات حوزه‌ی زن و خانواده و جامعه می‌پردازد و می‌توان گفت از موفقیت زیادی در این زمینه برخوردار است. کتاب اگرچه داستان است، در واقع تحقیقی روان‌شناختی و جامعه‌شناختی و فرهنگی و دینی دربارۀ زنان است. دختران آفتاب خواسته است که زن و منزلت و شخصیت و هویت او را بشناساند، به خودش، به مردش، به جامعه‌اش، و به تاریخ گذشته و سرنوشت آینده‌اش، همان‌گونه که هست و همان‌گونه که باید باشد. مباحث در حین برگزاری یک اردوی ده‌ روزه‌ی دخترانه‌ی دانشجویی از دانشگاه تهران اتفاق می‌افتد که به‌ قصد زیارت امام رضا (ع) راهی مشهد شده‌اند. به مناسبت‌های مختلف و اتفاقاتی که می‌افتد، موضوعات مطرح و بررسی می‌شوند و به نتیجه می‌انجامند. سر منزل مقصود دختران آفتاب، دامن پر مهر محبت مادری است که سرچشمه همه خوبی ها و نیکی ها است. مادری که فاطمه خوبی هاست.

گزیده کتاب:

راحله گفت: داشتیم راجع به خود‌کم‌بینی زن‌ها حرف می‌زدیم. سمیه خانم گفت که آرایش کردن زن‌ها برای اینکه توی جامعه تحویل‌شون بگیرن نشونه اینه‌که زن‌ها خودشون رو دست کم گرفتن، یا چیزی شبیه این. البته من شخصا نمی‌خوام حرفش رو کاملا ردکنم. ولی می‌گم این ظاهر قضیه است و ما نباید فقط در بند ظاهر بمونیم. باید دنبال علتش بگردیم و ریشه‌اش رو پیدا کنیم. فاطمه سرش را تکان داد: حالا به نظر خودت علت به وجود اومدن چنین روحیه‌ای توی ز‌ن‌ها چیه؟ راحله کمی مکث کرد. مجله لوله شده‌اش را چند باری به صندلی جلویی کوبید. انگار تردید داشت یا می‌خواست جوابش را سبک و سنگین کند. به نظر من، به خاطر تلقینیه که در طول تاریخ به زن‌ها شده، اون‌ها هم باور کردن که ضعیف و بیچاره‌ان. به حدی که حالا خودشون هم خودشون رو قبول ندارن. به همدیگه اعتماد نمی‌کنن.

تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب دختران آفتاب:

پس از نزدیک سه سال توانستم در این روزها ایام شهادت حضرت زهرا (سلام الله علیها) این کتاب را بخوانم در میان کتاب های داستانی که هدفش طرح مسائل فکری است این بهترین کتاب از نویسنده ای ایرانی است، طرح کلی داستان و درون مایه های داستانی آن خوب و شیرین است. حرف ها هم قوی و منطقی است. اتفاقاً پیش از این، کتاب ... را خوانده ام، آن قوی تر است. ولی با توجه به برخی ملاحظات(عمده بهره برداری نکردن از عامل جنسی در کتاب حاضر) در این کتاب هنر بیشتری به کار رفته است باید ترویج شود تنها نقطه ضعف آن ذکر مشخصات استاد فاطمه است در فصل آخر کتاب.

جهت مشاهده و تهیه آثار نویسنده کلیک کنید.