اشتراک گذاری

به عقب برنمی گردیم

ارسال نظر

محمدامین میمندیان

شهید کاظمی

قیمت :
20,000تومان
قیمت با تخفیف :
15000تومان
موضوع اصلی فرهنگ/ادبیات/هنر
موضوع فرعی طنز/کاریکاتور
نوبت چاپ 1
سال انتشار 1400
شابک 9786222850593
قطع کتاب رقعی
تعداد صفحات 104 صفحه
وزن کتاب 0 گرم

 اولین جلد از مجموعه طنز سیاسی «تدبیر‌های کلیدی» 

بعضی کلمات و جملات هستند که در گذر زمان دچار استحاله می‌شوند. یعنی معنی‌شان عوض نمی‌شود؛ اما حسشان تغییر می‌کند. مثلا شعار «به عقب برنمی‌گردیم» که شعار انتخاباتی دولت دوازدهم بود، معنی خیلی خوبی دارد اما عزیزان دولتی در تمام شاخص‌ها درعوض ترقی کردن، کلا معنی و حس جمله را عوض کردند. یعنی الان اگر بگویی «به عقب برنمی‌گردیم» همه از دور و اطرافت متفرق می‌شوند. کتاب «به عقب برنمی‌گردیم» مجموعه طنز‌های کوتاه طنزپرداز جوان، محمدامین می‌مندیان است که به تمام شاخص‌هایی که قرار بود به جلو بروند؛ اما به عقب برگشتند پرداخته است. از قیمت ارز و سکه تا خودرو و عزت و پاسپورت. بعد از خواندن طنز‌های این کتاب، دیگر شنیدن جمله «به عقب برنمی‌گردیم» شما را یاد خاطرات بد نمی‌اندازد.

نویسنده در این کتاب برخی مصادیق عینی و کافی از به عقب برنگشتن یا‌ای کاش به عقب برگشتن را مرور کرده و ابعاد مختلف تحقق یا عدم تحقق شعار‌های انتخاباتی دولت یازدهم و دوازدهم را به تصویر کشیده است.

 

گزیده متن:

خیلی از واژه‌ها در سپهر سیاسی ما وجود نداشتند و یک‌باره به وجود آمدند. مثلاً همین «سپهر سیاسی» را من یادم نمی‌آید از کجا آمد؟ ولی واژه‌ها و عباراتی مانند «کنترل تورم»، «جای نگرانی نیست!»، «مهار‌گرانی» و... همیشه بخشی از ادبیات سیاسی کشور بوده‌اند؛ یعنی حتی اگر یک شهاب‌سنگ مستقیم به ماه بخورد و آن را منفجر کند و بعد با همان سرعت به سمت ایران بیاید، باز هم مسئولین می‌گویند: «جای هیچ‌گونه نگرانی نیست و مردم از بابت برخورد خیال‌شان راحت باشد».

//