اشتراک گذاری

حماسه هویزه

ارسال نظر

نصرت الله محمودزاده

شهید کاظمی

قیمت :
10,000تومان
قیمت با تخفیف :
7500تومان
موضوع اصلی فرهنگ و هنر پایداری/مقاومت
موضوع فرعی خاطرات/تاریخ شفاهی
نوبت چاپ 18
سال انتشار 1399
شابک 9789651145162
قطع کتاب رقعی
تعداد صفحات 80 صفحه
وزن کتاب 137 گرم

خاطرات داستانی از شهید سیدحسین علم‌الهدی

مرور دوبارۀ حماسۀ هویزه، مرور روزهای تلخ، اما به‌یادماندنی است. در دلِ مقاومت بود که آموختیم چگونه از خود دفاع کنیم. از آن پس ورق جنگ برگشت. هویزه از آن جهت مظلوم پروندۀ جنگ است که پیام شهدا آن‌طور که باید، به اهلش منتقل نشد و هنوز ناگفته‌هایش بیش از حد تصور است. چرا نباید بدانیم چه بر هویزه گذشت که نتوانستیم حتی شهدا را از چنگ دشمن نجات دهیم؟ مسئلۀ هویزه، مسئلۀ جنگ و گریز نیست؛ مسئلۀ آزمایش و خطا نیست. ازجمله آثار نویسنده می‌توان به عقیق، جادۀ بهشتیان، شب‌های قدر کربلای پنج، جادۀ امن هور و... اشاره کرد.

قسمتی از تقریظ رهبر معظم انقلاب(مد ظله العالی) بر این کتاب آورده شده است:

درسی که این خاطرۀ حماسه‌آمیز و جان‌گداز می‌دهد پیام جاودانه‌ای برای همۀ ملت‌ها و نسل‌هاست. درس مقاومت مردانۀ انسان‌های بزرگی است که ارادۀ پولادین و قدرت والای بشری خود را به ارادۀ الهی متصل ساختند و آگاهانه قدم در میدان فداکاری نهادند و صحنۀ نبرد با دشمن اسلام را با خون خود رنگین ساختند. بی‌شک اگر لحظات پرمعنا و پرماجرای هریک از این شهادت‌ها ثبت می‌شد و — چنان‌که در این یادداشت‌ها آمده — به چشم می‌آمد، غنی‌ترین میراث معنوی برای تاریخ به‌جا می‌ماند. افسوس که بدین مهم به‌قدری که باید همت گماشته نمی‌شود؛ لذا این نوشته‌ها را که در نوع خود بسیار کم‌نظیر است باید قدر دانست.

گزیدۀ متن

برای پنجمین روز متوالی، عبور تانک‌های ارتش از جادۀ هویزه-سوسنگرد ادامه داشت. از این جابه‌جایی‌ها، بوی حمله می‌آمد؛ حمله‌ای که مدت‌ها در انتظارش بودیم. پس از حمله‌های پی‌درپی عراق، شکست و عقب‌نشینی‌های مکرر نیروهای خودی، و به‌دنبال آن رکود و سکون ناشی از این اوضاع در منطقه، کمترین تحرک می‌توانست بیشترین دگرگونی را در روحیۀ افراد پدید بیاورد؛ به همین دلیل برای نیروهایی که در گوش و کنار منطقه پراکنده بودند، شاید هیچ نوایی لطیف‌تر و روح‌بخش‌تر از صدای خشن چرخ‌های تانک نبود و هیچ منظره‌ای نمی‌توانست به‌قدر گردوغباری که بر اثر این تردد در هوا پراکنده می‌شد، زیبا و دل‌انگیز باشد. حرکت تانک‌های لشکر «16 زرهی» در هوای سرد زمستانی چشم‌ها را به خود معطوف کرده بود. گرچه هنوز اطلاعی از این جابه‌جایی یگان‌های ارتش نداشتیم، اما امیدواری ما به عملیات، کنجکاومان می‌کرد از این موضوع سر دربیاوریم.

 جهت مشاهده و تهیه آثار نویسنده کلیک کنید

//