مرکز توزیع کتاب و محصولات فرهنگی من و کتاب

شرح خطبه امام حسین (ع) در منا

کتاب \"شرح خطبه امام حسین علیه السلام در منا\" به قلم محمدرضا حدادپور جهرمی

قیمت : 20,000 تومان
افزودن به سبد خرید

درباره کتاب:
عنوان: شرح خطبه امام حسین(ع) در منا
نویسنده: محمدرضا حدادپور جهرمی
ناشر: معارف
قطع: رقعی
نوع جلد: نرم(شومیز)
تعداد صفحه: 176 صفحه
شابک: 9786004410540


از بین بیانات عرشی خامس آل عبا حضرت اباعبدالله علیه السلام خطبه منا از شور و حرارت و حساسیت و وزانت و قوه بیان و شرایط ویژه ای برخوردار است. اما همانگونه که شاهدیم کمتر شیعه ای از نام و مفاد این خطبه آگاه است. خطبه منا را می توان آهنگ رسمی طلیعه کربلا و حماسه عاشورا نامید. چرا که برای نخستین بار در چنان شرایطی و در یک تریبون رسمی, اپوزسیون محق جهان اسلام در مکه بزرگان دین و سیاست را دور هم جمع کرده و ضمن اعلام هشدار و بیدار نمودن فطرت های خواب آلود مسلمین رنج های حقیقی که دامن اسلام و مسلمین را گرفته معرفی کرده و با شدت از آن اعمال و عمال برائت جستند. کتاب حاضر حاصل سخنرانی نویسنده در دهه اول محرم الحرام سال 1391 است که طی ده جلسه به شرح مختصر این خطبه با نگاه به اوضاع فعلی جامعه پرداخته است.

این کتاب در 10 فصل تنظیم شده است:

فصل اول انگیزه و کیفیت ایراد خطبه منا

فصل دوم مقدمه بخش اول خطبه منا چرا شیعه هستم (1)

فصل سوم چرا شیعه هستم (2)

فصل چهارم مقدمه بخش دوم خطبه منا عبرت از سرنوشت علمای یهود

فصل پنجم ترس از چه؟ ترس از که؟

فصل ششم چرا امر به معروف و نهی از منکر؟

فصل هفتم جایگاه مجازی و حقیقی عالمان

فصل هشتم علما و حق خواهی و حق گرایی

فصل نهم مسئولیت مقام و مقام مسئولیت

فصل دهم پاشیدن خون بر صورت خواب زده ها! در این بخش به هفت جنایت خواص و علمای بی بصیرت و چشم انداز تکلیف و مبارزه نخبگان متعهد در عرصه سیاست می پردازد.

در بخشی از این کتاب می خوانیم:

علی اکبر علیه السلام خدمت پدرشان آمدند و فرمودند:« یا ابت! لا اراک الله سوءا, السنا علی الحق » ای پدر آیا ما بر حق نیستیم؟!علی اکبر نمی پرسد: بعدش چه می شود؟ آیا ما کشته می شویم؟ آیا پیروز می شویم یا شکست می خوریم؟ بلکه دغدغه حقانیت دارد; چون در منطقش هرکس با حقانیت نرود با حقارت می رود. سیدالشهدا فرمود: بله پسرم ما بر حق هستیم. علی اکبر علیه السلام فرمود: پدرجان همین که برحقیم ما را بس استاز مرگ چه باک پس بتاز تا به سرزمین موعود برویم.

« فاما الحق الضعفاء فضیعتم و اما حقکم بزعمکم فطلبتم فلا مالا بذلتموه و لا نفسا خاطرتم بها للذی خلقها و لا عشیرة عادیتموها فی ذات الله .» « حق مستضعفان و طبقات محروم جامعه را تضییع کرده اید. شما نسبت به حق ضعفا و محرومین کوتاه آمده اید و گفتید ان شاء الله  خدا در آخرت جبران می کند, اما هر جا منافع خودتان بود آن را به شدت مطالبه کردید و محکم ایستادید. شما نه مالی در راه خدا بذل کردید و نه جانتان را در راه ارزش ها و عدالت به خطر انداختید و نه حاضر شدید با قوم و خویش ها و دوستنتان به خاطر خدا و اجرای عدالت و اسلام درگیر شوید.»

« انتم تتمنون علی الله جنته و مجاورة رسله و امانا من عذابه. لقد خشیت علیکم ایها المتمنون علی الله ان تحل بکم نقمة من نقماته» « با همه این کوتاهی ها از خدا بهشت را هم می خواهید؟ پس از این همه عافیت طلبی ها و دنیا پرستی ها نتظریدکه در بهشت همسایه پیامبران او باشید! در حالی که من می ترسم خداونددر همین روزها از شما انتقام گیرد و خداوند از شما انتقام خواهد گرفت.»

(کتاب شرح خطبه امام حسین علیه السلام در منا / صفحه 118 )

شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.