20 درصد تخفیف برای همه کتاب های سایت

نام محصول قیمت تعداد قيمت كل حذف
مجموع : 0
راهـنمـایـی : در صورتی که قصد خرید محصولات بیشتری را دارید بر روی گزینه «بازگشت به فروشگاه و افزودن محصول» کلیک کنید تا به فروشگاه برگشته و با کلیک روی گزینه خرید دیگر محصولات آنها را به سبد خرید خود افزوده و سپس خرید خود را نهایی کنید.
در صورتی که قصد خرید تنها همین محصول را دارید ، با کلیک روی «نهایی کردن خرید» خرید خود را مرحله به مرحله تکمیل کنید .
شما 2 كالا در سبد خريد خود داريد

علی از زبان علی

برچسب :

کد کتاب :231068
موضوع: زندگی و زمانه امام علی (ع) از زبان خودش


قیمت : 65,000 تومان

درباره کتاب:
عنوان: علی از زبان علی علبه السلام/زندگی و زمانه امام علی (ع) از زبان خودش
پدیدآورنده: محمد محمدیان
ناشر: نشر معارف
قطع: رقعی
نوع جلد: شومیز
تعداد صفحات: 624 صفحه
شابک: 9-134-441-600-978


کتاب علی از زبان علی علیه السلام کتابی ارزشمند است که زندگی امیرالمومنین را از زبان خود ایشان نقل می کند. همانگونه که در توضیح جلد کتاب نوشته، این کتاب زندگی و زمانه امیرالمومنین از زبان خودش است. زبان کتاب بسیار روان، ساده و جذاب  است. کتاب در 10 فصل و 624 صفحه چاپ شده است. فصول کتاب علی از زبان علی علیه السلام عبارتند از دوران مکه، دوران مدینه، دوران خلفا، دوران خلافت امیرالمومنین، دوران جنگ جمل، دوران جنگ صفین، دوران حکمیت، دوران جنگ نهروان، دوران غارت ها و دوران شهادت. خرید و مطالعه این کتاب به همه عزیزان توصیه می شود.

 

درباره کتاب علی از زبان علی علیه السلام نوشته محمد محمدیان از طرف شلفی

کتاب در 10 فصل نوشته شده است. زبان کتاب بسیار جذاب است و از خواندن آن احساس خوبی بدست خواهید آورد. در زمان خواندن کتاب احساس می کنی امیرالمومنین برایت سخن می گوید و با ادب در محضر ایشان به فرمایشانتشان گوش می دهی. این بسیار لذت بخش است. کتاب به موضوعات مهم پرداخته، احتمالا برخی از داستان ها را میدانیم اما شنیدنش از زبان خود علی ع لذت دیگری دارد، لذا بخش ها و احادیث مشهور (مانند جان فشانی مولا در جنگ احد، فتح خیبر، ازدواج با حضرت زهرا و …) هم خواندن دوباره اش لذت بخش است.

فصل اول مربوط به دوران مکه است که به دوران کودکی امیرالمومنین پرداخته و موضوع نخستین ایمان آورنده به رسول خدا و اسلام را مطرح کرده است. در این فصل به این مطلب که امیرالمومنین محبوت ترین فرد در نزد رسول خدا بود و رسول خدا بسیار علی ع را دوست می داشت پرداخته شده است. آنقدر این احساس معنوی پدر و فرزندی  (به تعبیر ما در شلفی) زیبا تصویر شده که انسان دلیل زمینی این احساس (فارغ از ارتباط آسمانی این دو بزرگوار که آن که در این کتاب نیز به زیبایی مشخص می شود) را درک می کند.در پایان فصل نیز خاطراتی از مکه آورده شده است.

فصل دوم به دوران مدینه اختصاص دارد. موضوعاتی که در این فصل به آنها پرداخته شده است عبارتند از هجرت به مدینه، پیمان برادری با رسول خدا (این داستان را همه می دانیم اما به نظرم از زبان علی ع بسیار شنیدنی است)، ازدواج با دختر رسول خدا، جهاد در رکاب رسول خدا، میدان بدر نخستین تجربه کارزار با دشمنان اسلام، خاطراتی از جنگ احد، حضور حماسی در جنگ خندق، فتح خیبر پایانی بر افسانه یهود، قرائت سوره برائت در مکه، انتصاب به جانشینی رسول خدا در غدیر خم، خاطراتی از دوران مدینه، نگرانی های رسول خدا و ارتحال رسول خدا.

فصل سوم به دوران خلفا می پردازد. در این فصل به مواردی چون تغییر مسیر خلافت، اتمام حجت با مردم در موضوع خلافت و امامت، نهایت بی یاوری، سکوت برای حفظ وحدت، گفتگویی مستدل با ابوبکر، ماجرای غم بار فدک، شهادت فاطمه زهرا، آغاز زمانداری خلیفه دوم، مشاور امین و منتقدی دلسوز، برخورد قاطع با انحرافات، راهنمایی در مسائل قضایی، شورای شش نفره خلافت، آغاز خلافت عثمان، اصرار بر اجرای حدود الهی، دفاع از اصحاب خاص رسول خدا، زمینه های انقلاب علیه عثمان، برداشت نادرست عثمان از اعتراضات مردم، زمینه های قتل عثمان پرداخته شد.

در بخشی با عنوان گفنگویی مستدل با ابوبکر، دیالوگی بین امیرالمومنین و ابوبکر ایجاد می شود که ابوبکر دلیل پذیرش خلافت را بیان می کند. در ادامه امیرالمومنین دلایل برتری خود بر ابوبک را تماما از زبان رسول خدا بیان می فرمایند و تمام موارد به تایید ابوبکر می رسد و آنچنان این فرمایشات محکم، دقیق و اثرگذار است که ابوبکر گریه می کند و اعتراف می کند علی ع باید جانشین رسول خدا می شد و از امیر المومنین می خواهد به او فرصت بدهد تا امشب فکر کند تا چاره ای بیندیشد! اما مواردی که امیرالمومنین تماما از زبان رسول خدا بر می شمارد بسیار جالب است، اشاره به بسیاری از احادیثی که در تایید علی ع است و تایید تمام این احادیث توسط ابوبکر.

فصل چهارم به دوران خلافت امیرالمومنین می پردازد. در این فصل موضوعات امتناع از پذیرش خلافت، شور و هیجان بی نظیر مردم برای بیعت، شرایط پذیرش حلافت، بیعتی بی نظیر در آزاد ترین وضع، انگیزه پذیرش خلافت، بیعت طلحه و زبیر، برخورد با متخلفان با بیعت، سخنرانی های آغاز خلافت و آغاز ناخشندوی خواص پرداخته شده است.

فصل 5 کتاب با عنوان دوران جنگ جمل به موضوع جنگ جمل اختصاص یافته است. در این فصل به موضوعات عهد شکنی طلحه و زبیر، عزیمت طلحه و زبیر به مکه، حرکت طلحه و زبیر و عایشه به سمت بصره، بسیج مردم برای مقابله با فتنه ناکثین، در منزلگاه ربذه، مخالفت های ابو مسی اشعری، نامه هایی به مردم کوفه، منزلگاه ذی قار، فرستادن پیام و مکاتبه با سران لشکر جمل، صف آرایی دو لشکر، آغاز جنگ جمل، نقطه پایانی جنگ جمل، پایان پیروزمندانه جنگ جمل، پس از پیروزی جنگ جمل، رفتار با اسیران و تقسیم غنائم جنگی، تحلیلی جامع از جنگ جمل، ورود به شهر بصره، سخنرانی هایی در بصره، میهمانی در منزل دوستان، عبدالله بن عباس استاندار بصره، ارسال گزارش جنگ جمل، ورود به کوفه، برنامه های تربیتی در کوفه و حوادثی در شهر کوفه پرداخته شده است.

فصل ششم کتاب به دوران جنگ صفین پرداخته است. موضوعاتی مانند اولین گام ها برای برخورد با معاویه در مدینه، آغاز برخورد با معاویه در کوفه، مکاتبات با معاویه، اعزام نماینده به شام، پاسخ به فرستادگان معاویه، سلسله مکاتبات با معاویه، اتمام حجت با معاویه، نصیحت به معاویه، پاسخ به اتهامات و جوسازی های معاویه، مکاتباتی با عمروبن عاص، بسیج عمومی برای جنگ با معاویه، صدور فرمان جهاد به استانداران، چگونگی مواجهه با اهل تردید و مخالفان جنگ، فرمان جنگ به لشکریان و فرماندهان، اعزام طلایه داران لشکر به سوی شام، حوادث مسیر کوفه تا صفین، ورود به صفین، مشکل آب، هدایت لشکریان، آخرین اتمام حجت با معاویه، پرهیز از شروع جنگ، تشویق سپاهیان برای نبرد با پیشوایان کفر، رعایت اخلاق در جنگ، قدردانی و تشکر از یاران، حوادثی در جنگ، پاسخ به چند پرسش، آتش بس موقت، دعوت معاویه به جنگ تن به تن، شهادت عمار یاسر، پاسخ به نامه های معاویه برای نجات از جنگ، در آستانه پیروزی قطعی

فصل هفتم به موضوع دوران حکمیت پرداخته است. عناوین این فصل عبارتند از قرآن بر سر نیزه ها، بازگرداندن مالک اشتر از میدان جنگ، پاسخ به نامه معاویه، انتخاب اجباری ابو موسی اشعری، نوشتن معاهده حکمیت، توصیه های امام به داوران حکمیت، خوارج مولود حکمیت، بازگشت از صفین، ورود به کوفه و تحلیلی جامع از جنگ صفین.

فصل هشتم مربوط به دوران جنگ نهروان است. زیر عناوین این فصل شامل مدارا و نرم خویی با خوارج، پاسخ هایی به شعارهای خوارج، خبر خیانت نمایندگان در حکمیت و آمادگی برای جنگ، آمادگی دوباره برای جنگ با معاویه، دعوت از خوارج برای شرکت در جنگ با معاویه، تغییر مسیر جنگ از شام به نهروان، رخدادهایی در مسیر نهروان، ورود به نهروان، درنگ در نبرد با خوارج، در میدان نبرد، پس از پیروزی در نهروان و استمرار جریان خوارج در طول تاریخ است.

فصل نهم مربوط به دوران غارت ها است. بسیج مردم برای عزیمت به جنگ با معاویه، اعزام مالک اشتر به مصر و شهادت وی در این مسیر، شهادت محمد ابن ابی بکر استاندار مصر، فتنه انگیزی در بصره، مقابله با غارت ضحاک در اطراف عراق، مقابله با غارت های نعمان و ابن مسعده و یزید ابن شجره، مقابله با غارت بسربن ارطاه در حجاز و یمن، مغابله با غارت سفیان ابن اوف غامدی در شهر النبار،نامه ای تاریخی و روشنگر، توبیخ مردم به سبب سستی در جنگ با معاویه، آمادگی مردم برای جنگ با معاویه سرفصل های این فصل را تشکیل می دهند.

فصل دهم و آخرین فصل کتاب علی از زبان علی مربوط به دوران شهادت آن حضرت است. در این فصل موضوعات نزدیک بودن وعده شهادت، ملاقات با رسول خدا در رویاف شب ضربت خوردن، سفارش به مدارا با ابن ملجم، گفتگوهایی با عیادت کنندگان، آخرین وصایا و لحظه ارتحال مطرح شده است.

محصولات مشابه
  فاتح قدس

  فاتح قدس

  12,000 تومان
  نکته های ناب 6

  نکته های ناب 6

  6,500 تومان
  بر مدار حرم

  بر مدار حرم

  13,000 تومان
  خاطرات یک فرشته

  خاطرات یک فرشته

  15,000 تومان
  شرح خطبه امام حسین (ع) در منا

  شرح خطبه امام حسین (ع) در منا

  9,000 تومان
نظرات
شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
امتياز محصول

نظر و کامنت
كد امنيتي