مرکز توزیع کتاب و محصولات فرهنگی من و کتاب

شراره های خورشید

پدیدآورنده: گل علی بابایی و حسین بهزاد

قیمت : 42,000 تومان
افزودن به سبد خرید

درباره کتاب
عنوان: شراره های خورشید/ کارنامه عملیاتی لشکر 27 محمد رسول الله در عملیات آبی خاکیی خیبر- زمستان 1362
پدیدآورنده:
حسین بهزاد ،گل علی بابایی
انتشارات:‌نشر بیست و هفت
شابک: 0-59-7472-600-978
قطع: وزیری
نوع جلد: گالینگور
نوبت چاپ:دوم /بهار 1397
تعداد صفحات: 928 صفحه
شمارگان: 1500 نسخه


این یک اثر مستند تاریخی است و در 950 صفحه و 11 فصل روایت شده است‌، ده فصل محتوایی و یک فصل شامل اسناد و عکس‌هاست که بر اساس سیر تاریخی تنظیم شده‌اند. در انتها نیز فهرست منابع که به بیش از 150 رفرنس اشاره کرده،‌ آورده شده است.یکی از دلایل متقن بودن این اثر نیز همان اسناد و تصاویر و فهرست منابع قوی است.

کتاب شراره های خورشید کار مشترک بین آقای گلعلی بابایی و آقای بهزاد است،‌ تحقیق درباره عملیات خیبر را هردو نویسنده با هم انجام داده اند و نگارش نیز مشترکاً انجام شد‌ه، اما بازنگری نهایی و ویراستاری با دقت حسین بهزاد انجام شده است. کتاب با نزدیک شدن آمریکا به صدام در پاییز سال 62 آغاز می‌شود‌، آمریکا با تقویت صدام به دنبال از پا درآوردن ایران بود‌. ریگان رئیس جمهور وقت امریکا تمام تلاشش این بود که صدام را یاری دهد تا ایران را شکست دهد. محتوای این فصل برگرفته از کتاب سفرنامه رامسفلد به بغداد در سال 65 که سفیر نزدیک شدن امریکا به بغداد بود، است و روی این حساب در فصل اول ناگفته‌های زیادی از دخالت مستقیم امریکا در جنگ ایران وعراق در خود نهفته دارد.
فصل دوم «بن بست در شرق بصره» نام دارد، بعد از عملیات ناموفقی چون رمضان، والفجر، مسلم و... یک تغییر رویکرد در ایران به وجود آمد و فرماندهان تصمیم گرفتند تا از هور استفاده کند، از فضای بکری که تا پیش از آن روال نبود و تصور نمی‌شد که بتوان عملیاتی در آن انجام داد. شروع، شناسایی و طرح اولیه عملیات خیبر با نظر شهید باقری بود و شناسایی اولیه با بچه های شهید همت بود. این ابتدای کلید خوردن عملیات شناسایی در هور، طلاییه و ... است. در فصل سوم کتاب روند طراحی عملیات را طرح کرده است و  فصل چهارم به آرایش نظامی عراق اشاره کردیم. در فصل ششم به لشکر بیست و هفت و اینکه همت چگونه توانست آن را بازسازی کند،‌ پرداختیم.

وی در پاسخ به اینکه آیا تاکنون در زمینه عملیات خیبر آثار درخوری نوشته شده است،‌ گفت: کتاب در این زمینه زیاد نوشته شده است،‌ اما اغلب یا خاطرات شخصی یک فرد است، یا گزارش مختصری از عملیات که کوتاه و خلاصه شده است. درباره خیبر اولین بار است، کاری به این شکل و حجم با این دقت و ظرافت انجام می‌شود.

بابایی با اشاره به اندک بودن فعالیت در حوزه مستند‌نگاری جنگ گفت:  مستند‌نگاری کار بسیار سخت و ظریفی است، در مستندنگاری دست نویسنده برای جولان دادن باز نیست، باید طبق مستندات و مدارک موجود پیش رویم،  ما در این کتاب به بیش از 150 منبع معتبر رفرنس دادیم،‌  که این خود نشان دهنده مشکل بودن تدوین چنین کتابی است.

وی با اشاره به انتخاب عنوان کتاب نیز گفت:‌ عملیات خیبر عملیات واقعا سخت و طاقت‌فرسایی است،‌ به ویژه در محور طلاییه؛ به همبن دلیل بود که بعدها گفتند‌ هر کس در طلاییه ایستادگی و مقاومت کرد، اگر در کربلا هم بود می‌ایستاد. در چنین محور و خط شلوغ و سختی در شامگاه سوم اسفند 62 عملیات آغاز شد و تا 12 اسفند هر شب عملیات ادامه پیدا کرد. در عملیات خیبر به واقع گردان رفت، گروهان برگشت، گروهان رفت، دسته برگشت، دسته رفت، تیم برگشت. ما شهید همت فرمانده این بچه‌ها را به عنوان خورشید این عملیات تجسم کردیم و شراره‌ها را نیز جگرپاره‌های آن که همان رزمنده‌های گردان هستند،‌ در نظر گرفتیم.

 


 

شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

برچسب ها: