20 درصد تخفیف برای همه کتاب های سایت

نام محصول قیمت تعداد قيمت كل حذف
مجموع : 0
راهـنمـایـی : در صورتی که قصد خرید محصولات بیشتری را دارید بر روی گزینه «بازگشت به فروشگاه و افزودن محصول» کلیک کنید تا به فروشگاه برگشته و با کلیک روی گزینه خرید دیگر محصولات آنها را به سبد خرید خود افزوده و سپس خرید خود را نهایی کنید.
در صورتی که قصد خرید تنها همین محصول را دارید ، با کلیک روی «نهایی کردن خرید» خرید خود را مرحله به مرحله تکمیل کنید .
شما 2 كالا در سبد خريد خود داريد

حاجی فیروز

برچسب :

کد کتاب :2300500
موضوع: پدیدآورنده : میثم رشیدی مهرآبادی


قیمت : 7,000 تومان

درباره کتاب:
عنوان: حاجی فیروز
گردآوری و تنظیم:
میثم رشیدی مهرآبادی
ناشر: نشر نارگل
شابک: 5-17-8199-600 -978
قطع: رقعی
نوع جلد: شومیز
نوبت چاپ: چهارم/ زمستان 1395
تعداد صفحات:112 صفحه
شمارگان: 1000 نسخه

خاطرات دیده‌بان جانباز، فیروز احمدی از دوران جنگ تحمیلی در کتابی با عنوان «حاجی فیروز» به چاپ رسیده است. بخشی از این خاطرات به صورت پراکنده توسط جانباز احمدی نوشته شده بود و برخی دیگر نیز حاصل گفت‌وگوی میثم رشیدی مهرآبادی با اوست.

فیروز احمدی که در همان روزهای آغازین جنگ با پیوستن به گردان 9 سپاه و آموزش در پادگان امام حسین(ع) به جبهه‌های غرب و جنوب رفت، پس از مدتی در رسته دیده‌بانی دارای مهارت شد. او در لشگر 10 سیدالشهدا (ع) و تیپ 110 خاتم الانبیا (ص) مشغول فعالیت بود و بجز روزهایی که به دلیل مجروحیت قادر به جنگیدن نبود، در همه عملیات‌های دفاع مقدس حضور داشت.

راوی «حاجی فیروز» بعد از جنگ به رغم رنج‌ها و زخم‌های فراوانش به پشت تنور نانوایی پدرش برگشت و تا امروز در حال فعالیت و کار است.
روایت مستند و دقیق فیروز احمدی از وقایع و تلاش نویسنده به حفظ لحن او در بیان خاطرات، «حاجی فیروز» را به کتابی روان تبدیل کرده که می‌تواند تصویر متفاوتی از جنگ برای خواننده‌اش ترسیم کند.
«حاجی فیروز» در انتها حاوی عکس‌هایی از حضور راوی در مناطق مختلف و در کنار شهدا است که به صورت رنگی ارائه شده است.

گردآورنده در مقدمه کتاب نوشته است: «زلال است. وقتی کنارش می‌نشینی، حس خوبی داری. نه خودش را جای پدرت می گذارد که حرف‌هایش پر بشود از نصیحت و اندرز، نه موهای سفیدش می‌گذارد جای برادرت حسابش کنی. حسّت به او می‌شود چیزی بین پدری و برادری؛ حسّی خاص که با هر کسی نمی‌توانی تجربه‌اش کنی. پای حرفهایش که بنشینی، گاهی اوقات شک می‌کنی به حافظه‌اش، ولی وقتی عکس همان اتفاق را می‌گذارد مقابلت، دهانت بسته می‌شود. اساسا وقتی پای جنگ می‌شود، بلد است از چیزهایی صحبت کند که دهانت بسته شود و همه وجودت بشود گوش!
حاجی فیروزِ داستان ما برعکس همه حاجی فیروزها، همیشه صورتش سفید بوده؛ چه آن روزهایی که در جنگ بود و پس از آن از سپاه رفت و چه روزهایی که پشت تنور نانوایی بربری ایستاد و عرق ریخت. کارگری برای نانوایی پدرش به‌رغم بدن تکه پاره به جای خود؛ اما مشکل اصلی این بود که چند انگشتش قطع شده بود و نمی‌توانست نان‌ها را به خوبی پهن کند. نان‌های فیروز را می‌شد از دور تشخیص داد؛ ولی اینها باعث نمی‌شد از کیفیت نانش کم بشود.
حاجی فیروز در جنگ یک دیده‌بان بود؛ یعنی چیزی فراتر از یک رزمنده پیاده و کمی پایین‌تر از یک فرمانده. نگاه او به روزهای جنگ به همین خاطر خواندنی و خاص شده و گاهی چیزهایی گفته است که در قوطی هیچ عطاری پیدا نمی‌شود».
این کتاب در سه بخش با عنوان‌های «خاطرات رزمنده جانباز حاجی فیروز احمدی»، «گفت و گو با حاج مقصود احمدی، پدر جانباز فیروز احمدی» و «اسناد و عکس‌ها» تهیه و تدوین شده است.
وقتی آقا اشتباهم را بخشید، عنوان یکی از خاطراتی است که گردآورنده از حاجی فیروز چنین نقل کرده است: «پس از آن که به گردان 9 سپاه رفتم، در اولین روز خدمتم قرار شد در نهاد ریاست جمهوری(در زمان ریاست جمهوری آیت الله خامنه‌ای) نگهبانی بدهم.
چون زیاد تجربه این کار را نداشتم، زمان نگهبانی برایم به کندی می‌گذشت و تصمیم گرفتم در حال پست دادن، کمی ورزش کنم. اسلحه را روی دوش گذاشته بودم و به خودم پامرغی و بشین و پاشو می‌دادم. مشغول ورزش بودم که دیدم پاس‌بخش آمد. سریع خودم را جمع و جور کردم؛ گفت: دیگر لازم نیست پست بدهی! با تعجب پرسیدم: چرا؟ گفت: به پنجره های رو به رو نگاه کن. خود آقا زنگ زده و گفته تو را عوض کنم.
دیدم وای! آقای خامنه‌ای حرکات من موقع نگهبانی را نگاه می کرده و من در حدود نیم ساعت ورزش کرده بودم. دیده‌اند من تمام فکر و ذکرم شده ورزش و کاری به نگهبانی ندارم؛ به پاس‌بخش گفته بودند که من را تعویض کند.
ایشان گفتند: موقع نگهبانی، خواندن کتاب و قرآن نباید باشد، باید فکر و ذکر نگهبان به پستی که می‌دهد، باشد. و مسأله دیگری که خیلی روی آن تأکید داشتند، پوشیدن مرتب لباس و پوتین بود که گفتند: پاسداری که بند پوتینش باز باشد، به درد نمی‌خورد».

 

محصولات مشابه
  سید مجتبی نواب صفوی

  سید مجتبی نواب صفوی

  1,300 تومان
  می خواهم با تو باشم

  می خواهم با تو باشم

  6,500 تومان
  سرداران3

  سرداران3

  4,200 تومان
  شاعر دشت و هور

  شاعر دشت و هور

  10,000 تومان
  مدافعان حرم 11

  مدافعان حرم 11

  16,000 تومان
نظرات
شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
امتياز محصول

نظر و کامنت
كد امنيتي