تخفیف 20 درصد برای تمامی کتب و برای پرداخت های آنلاین

نام محصول قیمت تعداد قيمت كل حذف
مجموع : 0
راهـنمـایـی : در صورتی که قصد خرید محصولات بیشتری را دارید بر روی گزینه «بازگشت به فروشگاه و افزودن محصول» کلیک کنید تا به فروشگاه برگشته و با کلیک روی گزینه خرید دیگر محصولات آنها را به سبد خرید خود افزوده و سپس خرید خود را نهایی کنید.
در صورتی که قصد خرید تنها همین محصول را دارید ، با کلیک روی «نهایی کردن خرید» خرید خود را مرحله به مرحله تکمیل کنید .
شما 2 كالا در سبد خريد خود داريد

پرچم های برافراشته

موضوع: نویسنده: احمد ربیعی فر، محمدابراهیم نژاد
کد کتاب :2300132
قیمت : 10,000 تومان

درباره کتاب:
عنوان: پرچم های برافراشته/ معرفی اجمالی برخی از موثرترین جنبش ها و جریان های فکری معاصر
نویسنده: احمد ربیعی فر، محمدابراهیم نژاد
ناشر: موسسه شهید کاظمی
شابک:1-32-7702-600 -978
قطع: رقعی
نوع جلد: شومیز
نوبت چاپ: اول/ 1394
تعداد صفحات: 225 صفحه
شمارگان: 3000 نسخه

جهان اسلام طی دهه ­های اخیر آبستن تحولات و انقلاب­های بزرگ فکری، فرهنگی و اجتماعی بوده است که جنبش­ها و جریان­های فکری معاصر در جهان اسلام، نقش به‌سزایی را در این تحولات ایفا کرده ­اند. جنبش ­هایی که تأثیرات فراوانی را در کشورها و حتی فراتر از مرزهای جغرافیایی در جهان اسلام و در سطح بین‌المللی به­ همراه داشته­ اند.

از این­رو تحلیل صحیح از وقایع و تحولات جهان اسلام در عصر حاضر و پیش ­بینی مسیر حرکت توده­ ها، ملل و جریان­های مؤثر در آینده در گرو شناخت صحیح از ریشه­ ها، تفکرات، شخصیت ­ها و اهداف این جنبش ­ها و جریان­ های فکری است. یکی از راه­های شناخت عمیق­تر این تفکرات و شخصیت­ ها، مراکز مطالعاتی و فرهنگی جهان اسلام است. این مراکز که تنها چند دهه از زمان فعالیت­ آن­ها می­ گذرد ولی توانسته­ اند تأثیر فراوانی در فضای فکری و فرهنگی جهان اسلام بگذراند.

عقاید و دیدگاه­های مذهبی و ایدئولوژی­های حزبی از مهم­ترین عوامل در تشکیل جریان­های مؤثر در جهان اسلام بوده و خاستگاه اقدامات و تحرکات جنبش­ها به حساب می­ آید. با این توصیف نمی­توان، دیدگاه­ها و شعارهای سیاسی جریان­ها و جنبش­ها را عامل انحصاری اقدامات و تحرکات آنها دانست و ضروری است که با مطالعه دیدگاه­ها و عقاید مذهبی و دینی هرکدام از این جنبش­ها، به تحلیل و بررسی ساختمان هر جنبش و سمت و سوی حرکت آن پرداخت.

در بخش اول کتاب کوشیده شده است که علاوه بر ارائه شناخت نسبت به مهم­ترین عوامل، ریشه ­ها و عقاید مؤثرترین جنبش­ها و جریان­های فکری معاصر در جهان اسلام، شخصیت­های عمده در این جریان­ها نیز معرفی شده و مهم­ترین اقدامات و اهداف هر جنبش ارائه گردد که هر بخش شامل مقدمه­ ای جهت معرفی کلی جنبش، بررسی زمینه­ های تأسیس جنبش و ارائه اطلاعاتی کلی از مهم­ترین اهداف، اقدامات و رهبران هر جنبش می ­باشد. شایان ذکر است که در برخی از این جنبش­ ها مانند جنبش انصار بیت المقدس در مصر به دلیل تازه تأسیس بودن این جنبش­ ها، از برخی سایت­های اینترنتی جهت استناد استفاده شده است که این امر به دلیل نبود مدرک مکتوب در این زمینه در زمان نگارش این کتاب بوده است.

در بخش دوم کتاب به معرفی مهمترین مراکز فکری و فرهنگی جهان عرب پرداخته شده است. ملاک انتخاب این مراکز میزان تاثیرگذاری این مراکز در سطح منطقه می­باشد. در این بخش تلاش شده است علاوه بر معرفی، گرایش­های سیاسی و زمینه ­های فعالیت این مراکز نیز نشان داده شود. ضرورت شناخت این مراکز از آنجاست که تحقیقات و پژوهش­های انجام شده در این مراکز بصورت مستقیم بر اصحاب رسانه و حتی سیاستمداران تاثیرگذار می­ باشد.

پیش­گفتار

در پی تحولات وسیع بیداری اسلامی در جهان اسلام، ملت­های مسلمان که از سلطه دیکتاتورها و دست­نشاندگان غرب­گرا بر کشورهای خود به ستوه آمده بودند در صدد برآمدند تا با قیام علیه این حاکمان فاسد، زمام اداره کشورهای خویش را به دست گیرند و از ذلت و فقر و عقب­ماندگی رهایی یابند. اما راه­های مختلفی در برابر ملت­ها قرار داشت که باید یکی از آنها را برای آینده کشورهای خویش بر می­گزیدند و نوع حکومت، قانون و حاکم را مشخص می­ساختند و از آنجا که دین اسلام مهم­تربن جنبه اعتقادی و فکری ملت­های مسلمان به حساب می­آید، انتخاب نوع ایدئولوژی حاکم بر کشورهای مسلمان نیز بسته به دیدگاه و نوع برداشت آنان نسبت به دین اسلام است.

مقام معظم رهبری در بحبوحه بیداری اسلامی طی خطبه­­ای در نماز جمعه تهران، با معرفی سه دیدگاه موجود نسبت به اسلام، فرمودند: «تعریف­ها باید بازخوانی و اصلاح شوند. دو الگوی «اسلام تکفیری» و «اسلام لائیک» از سوی غرب به شما پیشنهاد شده و خواهد شد تا الگوی «اسلام اصولگرای معتدل و عقلانی» در میان انقلاب­های منطقه تقویت نشود. کلمات را دوباره و بدقت تعریف کنید.

«دموکرات بودن» اگر به معنای مردمی بودن و انتخابات آزاد در چارچوب اصول انقلاب­هاست، همه دموکرات باشید؛ و اگر به معنای افتادن به دام لیبرال دموکراسی درجه‌ دوم و تقلیدی باشد، هیچ یک دموکرات نباشید.

«سلفی­ گری» اگر به معنای اصول­گرائی در کتاب و سنت و وفاداری به ارزش­های اصیل و مبارزه با خرافات و انحرافات و احیای شریعت و نفی غرب­زدگی باشد، همگی سلفی باشید؛ و اگر به معنای تعصب و تحجر و خشونت میان ادیان یا مذاهب اسلامی ترجمه شود، با نوگرائی و سماحت و عقلانیت – که ارکان تفکر و تمدن اسلامی­ اند – سازگار نخواهد بود و خود باعث ترویج سکولاریزم و بی دینی خواهد شد.

به اسلام مطلوب واشنگتن و لندن و پاریس بدبین باشید؛ چه از نوع لائیک و غرب­گرا و چه از نوع متحجر و خشن آن. به اسلامی که رژیم صهیونیستی را تحمل می­ کند، ولی با مذاهب اسلامىِ دیگر بی­رحمانه مواجه می­ شود، دست آشتی به سوی آمریکا و ناتو دراز می­کند، ولی در داخل به جنگ­های قبیله‌ای و مذهبی دامن می­زند و اشدّاء با مؤمنین و رحماء با کفار است، اعتماد نکنید. به اسلام آمریکائی و انگلیسی بدبین باشید، که شما را به دام سرمایه‌داری غرب و مصرف‌زدگی و انحطاط اخلاقی می­ کشانند. در دهه‌های گذشته، هم نخبگان و هم حاکمان، به وابستگی بیشتر خود به فرانسه و انگلیس و آمریکا و یا شوروی افتخار می­کردند و از سمبل­ های اسلامی می­ گریختند؛ و امروز همه چیز برعکس شده است.

با توجه به مطالب مهم و نوع تقسیم­ بندی قرائت­های موجود از اسلام در این فرمایشات مقام معظم رهبری، هر کدام از جنبش­ها و جریان­هایی که در این کتاب مورد بررسی واقع شده ­اند زیر مجموعه یکی از سه دیدگاه فوق الذکر قرار می­ گیرند که این تقسیم­ بندی با توجه به ایدئولوژی هرکدام از این جریان­ها صورت گرفته است و همین امر باعث شده است تا بخش اول این کتاب شامل سه فصل: اسلام معتدل و عقل­گرا، اسلام متحجر و تکفیری و اسلام لائیک و سکولار باشد.

اما در بخش دوم کتاب با توجه به اینکه حوزه فعالیت مراکز فکری و فرهنگی گوناگون است و گرایشات سیاسی حاکم بر این موسسات متفاوت می ­باشد نمی­ توان تقسیم بندی ایدئولوژیک از این مراکز ارائه کرد.

مقام معظم رهبری (حفظه الله)، خطبه ­های نمازجمعه تهران: 14بهمن ماه 1390ش.

کتاب پرچم‌های برافراشته معرفی اجمالی برخی از مؤثرترین جنبش‌ها و جریان‌های فکری معاصر است که به کوشش احمد ربیعی‌فر و محمد ابراهیم‌نژاد توسط انتشارات شهید کاظمی به‌چاپ رسیده است.

 

محصولات مشابه
  نشانه

  نشانه

  5,000 تومان
  عمامه های خاکی

  عمامه های خاکی

  15,000 تومان
  یک ساعت و نیم جلد اول

  یک ساعت و نیم جلد اول

  4,000 تومان
  حوله خیس

  حوله خیس

  6,000 تومان
  حوزه باید انقلابی بماند

  حوزه باید انقلابی بماند

  6,000 تومان

برچسب :

نظرات
شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
امتياز محصول

نظر و کامنت
كد امنيتي