تخفیف 20 درصد برای تمامی کتب

نام محصول قیمت تعداد قيمت كل حذف
مجموع : 0
راهـنمـایـی : در صورتی که قصد خرید محصولات بیشتری را دارید بر روی گزینه «بازگشت به فروشگاه و افزودن محصول» کلیک کنید تا به فروشگاه برگشته و با کلیک روی گزینه خرید دیگر محصولات آنها را به سبد خرید خود افزوده و سپس خرید خود را نهایی کنید.
در صورتی که قصد خرید تنها همین محصول را دارید ، با کلیک روی «نهایی کردن خرید» خرید خود را مرحله به مرحله تکمیل کنید .
شما 2 كالا در سبد خريد خود داريد

سکو

موضوع: پدیدآورنده: صالح مرسی مترجم : سیدمهدی نورانی
کد کتاب :32005
قیمت : 13,000 تومان

درباره کتاب:
عنوان : مجموعه خانه عنکبوت /2 سکو
نویسنده : صالح مرسی
مترجم : سیدمهدی نورانی
انتشارات: نشر شهید کاظمی
شابک: 1-16-7702-600-978
قطع : رقعی
نوع جلد : شومیز
نوبت چاپ : اول / 1394
تعداد صفحات : 368 صفحه
شمارگان : 2000 نسخه

عنوان کتاب «خانه عنکبوت» ترجمه یک مجموعه رمان عربی است که صالح مرسی آنها را نوشته و سیدمهدی نورانی آنها به فارسی برگردانده است. این نویسنده از نیروهای دستگاه اطلاعات مصر در زمان جمال عبدالناصر است که در این کتاب‌ها به داستان نفوذ در دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی می‌پردازد.
 این کتاب ماجرای سکوی نفتی ربوده شده مصری که تیم مخصوص برای یافتن و از بین بردنش در خارج از آب های مصر مامور می شوند. و در نهایت با کار اطلاعاتی قوی سکو شناسایی شده و منهدم می شود، را به داستان می کشد.

در آغاز دهه شصت از قرن بیستم ، نبرد اندیشه‌ها ـ که ما آن را در جهان عرب ، جنگ دستگاه‌های اطلاعاتی می‌نامیم – به اوج خود رسید که تا پیش از آن در دنیا سابقه نداشت . ورود علم و دانش به این عرصه به شکل چشم‌گیری گسترش یافته بود و روش‌های آن نیز به گونه‌ای ارتقاء یافته بودند که همه ی اطلاعات و اسرار امنیتی کشورها را مورد تهدید قرار می دادند . با به اوج رسیدن جنگ سرد در دوره ریاست جمهوری آیزنهاور در آمریکا و وزیر امور خارجه او جون فوستر دالاس این درگیری ها شعله ور تر شد.

منطقه خاورمیانه با افزایش نفوذ و حضور مصر و پیشگامی آن در جهان سوم و مسائل آن ، یکی از آن مناطقی بود که این درگیری های پنهان و ناپیدا در آن زبانه می کشید و در هم تنیده می شد. صرف نظر از تقابل ترسناک دستگاه های اطلاعات وامنیت مصر با دستگاه های اطلاعات و امنیت اسرائیل موساد، کشورهای بزرگ نیز منافع خود را در این منطقه جستجو می کردند. در آن زمان اتحاد جماهیر شوروی موفق شده بود با مصر و تعدادی از کشورهای عربی روابط گسترده ای بنیان گذارد . از همین رو جهان غرب و در راس آن ایالات متحده آمریکا نیز می بایست با تمام توان در منطقه حضور می یافت، البته این تنها به خاطر وجود اتحاد جماهیر شوروی در منطقه نبود بلکه برای دست یافتن به هدف دیگری که به تازگی در منطقه پدیدار شده بود و به نظر می رسید که هدف اصلی دستگاه های امنیتی غرب به شمار می رود و آن هدف ، خلاص شدن از جمال عبد الناصر بود.

در کتاب ” خدمت سری برای اسرائیل ” اثر نویسنده انگلیسی ” ریچارد دیکون ” مولف با جانبداری بسیار آشکار شماری از مسائل مهم و عملیات های بزرگی را که دستگاه اطلاعاتی اسرائیل انجام داده بود ، آورده است . در این کتاب فصلی با عنوان ” جنگ شش روزه ” است که نویسنده در مقدمه آن اظهار نظری از موشه دایان وزیر دفاع وقت اسرائیل می آورد که در آن می گوید : « تمام آن چیزی که می توانم بگویم آن است که نقش اطلاعات امنیت اسرائیل در این جنگ از نقش نیروی هوایی و نیروی زرهی کم تر نیست » .

معنای این جمله به صورت ساده آن است که جنگ شش روزه در درجه اول یک بازی هوش بود و تمام کشورهای مرتبط با صحنه خاور میانه ، گاهی با لطافت و در مواردی نیز با خشونت بسیار در آن شرکت کردند.

آیا اظهار نظری که موشه دایان بیان کرد ، صحیح بود ؟

در این فصل نویسنده ، تلاش های اسرائیل برای همکاری با دستگاه های امنیتی غرب را می آورد . … این تلاش ها، از همان ابتدا با دستگاه های اطلاعاتی انگلیس آغاز شد تا آن که قضیه معروف فلاپی پیش آمد و دستگاه های امنیتی اسرائیل از ترس سرایت اطلاعات به اتحاد جماهیر شوروی با حضور مزدوران خود در سازمان های اطلاعاتی انگلیس و مصر به افزایش حجم این همکاری پرداخت .

نویسنده با شواهد و مدارک اثبات می کند که علی رغم موضع گیری های دوستانه آن زمان دوگل پیرامون مسائل کشورهای عربی ، سازمان های اطلاعاتی اسرائیل توانسته بود نوعی همکاری غیر رسمی با سازمان های اطلاعاتی فرانسه ایجاد کند.

اما همکاری موساد با سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ، همکاری به معنای متداول آن نبود ، بلکه فراتر از آن و بیش تر شبیه به ادغام کامل آن دو در یکدیگر بود.

ریچارد دیکون در خصوص جنگ 1967 در صفحه 182 این کتاب چنین می نویسد : « کمک های اساسی که اسرائیل در حوزه های امنیتی دریافت کرد از جانب آمریکا ها و فرانسوی ها بود ! » .

و در ادامه درباره ارتقای روابط میان دستگاه های امنیتی آمریکا و اسرائیل می نویسد : « خلاصه آن که کار به جایی رسید که سازمان امنیت آمریکا دفتر و یا حتی یک پایگاه ساده در تل آویو نداشت . و تنها این نبود ، بلکه نیروهای امنیتی که معمولا در پوشش مشاغل دولتی در سفارتخانه ها مشغول به کار بودند ، به صورت مستقیم و آشکار با موساد همکاری می کردند » ! … در ادامه آقای دیکون تاکید می کند که در آن زمان میان موساد و سی آی ای توافق نامه ی صورت پذیرفت که نقش آفرینان در آن عبارت بودند از : ایسار هاریل و افرایم ایفرون که بعد ها سفیر اسرائیل در ایالات متحده شد و همچنین جیمز انگلتون رئیس شعبه ضد تجسس سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا . او معتقد بود که اقدام ایالات متحده در آستانه عملیات سویس در سال 1956 احمقانه بود و هیچ راهی برای جلوگیری از نفوذ اتحاد جماهیر شوروی جز افزایش همکاری میان سی آی ای و موساد وجود ندارد. سال 1965 فرا رسید و فشار برای حذف جمال عبد الناصر در درون سازمان اطلاعات و امنیت آمریکا افزایش یافت . دیکون در این باره می نویسد : « موضع عبد الناصر در داخل کشورش قوی و با ثبات بود و بسیار روشن و آشکار بود که هیچ راهی برای کنار زدن او وجود ندارد جز یک شکست نظامی که به سقوط او بیانجامد »!!

معنای آن چه گذشت این است که :

اولاً جنگ 1967 آن گونه که برخی می پندارند ، زاییده پیش آمدهای آنی نبوده است ، بلکه زاییده طرح و برنامه ریزی دقیق و منسجمی بود که سال ها قبل از بر افروخته شدن این جنگ ریشه داشته است .

ثانیا : کاملا طبیعی بود که تمامی این مسائل بر سازمان های اطلاعاتی مصر پوشیده نبوده است و همزمان مسوولیت سنگینی را نیز بر دوش آن می گذاشته است .

ثالثا : همکاری موساد با سازمان های اطلاعاتی غربی حتمی و به سود قدرت های جهانی بوده است و بر التهاب روز افزون منطقه و در نتیجه جنگ مخفی در آن می افزوده است .

این گوشه ای از حقایقی است که میزان سختی و شدت این جنگ پنهان قبل از جنگ 1967 را برای ما روشن می کند . جنگ شعله ور شد و عملیات نیز دقیقا همان گونه که طراحی کرده بودند اجرا شد ، جز این که یک مساله غیر منتظره همه حساب ها را به هم ریخت و عملیاتی که در ظاهر موفقیت آمیز بود ، از دستیابی به هدف خود ناکام ماند!

مسأله این بود که مردم مصر اصرار داشتند که جمال عبد الناصر همچنان در مقام خود باقی بماند و نتیجه منطقی این خواسته این بود که بر شدت جنگ پنهان و بار سنگین بر دوش سازمان امنیت مصر نیز افزوده شود . خصوصا پس از بحرانی که به دنبال این جنگ ، میان جمال عبد الناصر و عبد الحکیم عامر روی داد و صلاح نصر مدیر دستگاه امنیت مصر در آن زمان نیز در آن دست داشت .

با هیاهویی که پیرامون دستگاه امنیت مصر برانگیخته شد سوال هایی بسیاری پدید آمد که نیازمند جواب بود و در این میان به نظر می رسید یک سوال از اهمیت بیش تری برخوردار است و آن این که : « آیا دستگاه امنیت مصر قبل از جنگ 1967 از نیت اسرائیل، آگاه نبود ؟! » .

در باره این موضوع بسیار گفتند و بسیار نیز نوشتند ، اما حقیقت برای مدت طولاتی پوشیده ماند . شاید یکی از دلایل آن این بود که دستگاه امنیتی مصر پیرو مکتبی بود که به سکوت ایمان داشت و خود را بالاتر از آن می دید که از خود دفاع کند .

اما اکنون حقیقت پس از 18 سال ، ثابت و مستند و اشکار است . حقیقت آن است که دستگاه امنیت مصر چند ماه قبل از جنگ ژوئن به سران سیاسی هشدار داده بود که تمامی شواهد و اطلاعاتی که در اختیار دارد حاکی از آن است که شرائط داخلی اسرائیل و روابط و فعالیت های پیدا و پنهان آن نشانگر آن است که اسرائیل برای برخورد تازه با مصر آماده می شود … برخی از این منابع مورد اعتماد تاکید می کند که گزارشی نیز در اختیار دفتر رئیس جمهور قرار گرفت که انباشته از مستندات بسیار معتبر بود و هیچ گونه تردیدی نسبت به صحت اطلاعات آن وجود نداشت. گزارش سازمان اطلاعات مصر حاکی از آن بود که اسرائیل قطعا از فرصت همسویی خواست های خود با خواسته های رهبران ایالات متحده به ویژه طرح جانسون رئیس جمهور امریکا بهره خواهد برد.

اما شرائط سیاسی و تحرکات شدید دیپلوماسی که قبل از جنگ صورت گرفت و جمال عبد الناصر در یکی از سخنرانی های خود از آن به عنوان فریب دیپلماتیک یاد می کند ؛ رهبران مصر را در شرائطی قرار داد که منتظر باشند تا دیگران ضربه نخست را وارد کنند.

از همین رو جنگ پنهان پس از 1967 نوعی جنون و رویا به شمار می رفت . حوادث نیز از یکدیگر سبقت می گرفتند تا بر آتش افروخته بیش تر بدمند . با بازسازی ساختار ارتش مصر و ایستادگی مصر در برابر برخی تحریکات نظامی اسرائیل نظیر راس العش و ناوشکن ایلات و همچنین جنگ های فرسایشی و عبور فدائیان و رسیدن به سیناء و انهدام تاسیسات اسرائیل و به اسارت گرفتن سربازان و بمب گذاری پایگاه ها و … به راستی که جنگ پنهان را به حد نهایی و ترسناک آن رساند.

در این فضای پر تنش ، اسرائیل اعلام کرد که قصد دارد که به اکتشاف نفت در سیناء بپردازد . اندکی پس از این خبر ، خبر تحریک آمیزتری از سوی اسرائیل منتشر شد که نشان می داد اسرائیل برای این منظور یک سکوی حفاری را اجاره کرده است . دستگاه تبلیغاتی اسرائیل هیاهوی رسانه ای گشترده ای پیرامون این سکو حفاری به راه انداختند که دامنه آن تمام دنیا را فرا گرفت .

برای رهبران مصر روشن شد که هدف اصلی از خرید این سکو حفاری علی رغم نیاز آن روز اسرائیل به نفت، تنها اهداف اقتصادی نبود. همان گونه که هدف اصلی از خرید آن اهداف سیاسی نیز نبود ؛ هر چند وجود سکو حفاری نقشه اسرائیل برای احداث شهرک هایی را پشتیبانی می کرد ، شهرک هایی که با مرور زمان تبدیل به بنا ها و ساختمان های همیشگی می شدند…بلکه هدف اصلی از این اقدام ، ذلیل ساختن مصر در جهان و عاجز نشان دادن آن در برابر دوست و دشمن بود که نه تنها نمی توانست از تمامیت سرزمینی خود دفاع کند ؛ بلکه از حمایت از منابع طبیعی سرزمین خود نیز ناتوان بود .

این گونه بود که رهبران سیاسی مصر به سرعت به تکاپو افتادند و دامنه این حرکت سیاسی، تمام گستره کره خاکی را در بر گرفت . تماس های در سطوح بالا با ناتو و گاندی _ دو قطب عدم تعهد _ گرفته شد . همچنین تماس های دیگری با برخی کشورهای غربی برقرار شد که قطعا یکی از آن ها ایالات متحده بود . مصر تلاش می کرد تا مانع رسیدن این سکو حفاری به منطقه شود و در پیام های خود صریحا اعلام کرده بود که : منطقه ملتهب است و به آتش افروزی بیش تر نیاز ندارد؛ چرا که مصر ساکت نخواهد نشست ، حتی اگر لازم باشد نیروی هوایی مصر، سکو حفاری را در دریا سرخ و قبل از رسیدن به خلیج عقبه هدف قرار خواهد داد. » .

مصر بر تصمیم خود اصرار داشت . هدف قرار دادن سکو حفاری از سوی نیروی هوایی مصر به معنای شعله ور شدن دوباره جنگ در منطقه بود … تمام تحلیل ها بدون استثناء حکایت از آن داشتند که تلاش های دیپلماتیک علی رغم فشردگی وسنگینی هیچ نتیجه ای در بر نخواهد داشت و اسرائیل مصمم به اجاره سکو حفاری است ؛ بلکه اخبار حاکی از آن بود که اجاره سکوی حفاری صورت گرفته است .

چندین هفته گذشت و هیچ کس از مکان سکو حفاری هیچ گونه اطلاعی در دست نداشت . مصری ها در تحرک گسترده و سنگین خود گستره ی وسیعی از دریاها و بندرهای دنیا را پوشش دادند و اطلاعاتی را به دست آوردند . همه این اطلاعات یک مطلب را تایید می کردند : سکو حفاری اکنون وجود خارجی دارد و اسرائیل آن را اجاره کرده است !

اما اکنون این سکو کجا است ؟

این همان رازی بود که باید مصری ها از آن پرده بر می داشتند و چتر امنیتی گسترده ای را که اسرائیل بر سکو حفاری خود کشیده بود می شکافتند… زمان نیز به سرعت می گذشت و بر ارزش هر لحظه از زمان افزوده می شد.

و این چنین بود که دستگاه اطلاعاتی مصر خود را رقابت با زمان یافت و این در حالی بود که باید سر سوزنی را در انبار کاهی می جست . شاید سکو حفاری در سواحل استرالیا ، آسیا ، اروپا و یا آفریقا و آمریکای شمالی و یا جنوبی باشد . مصر باید قبل از عبور سکو حفاری از تنگه باب المندب آن را می یافت . اسناد حاکی از آن بود که مصر در صورت ورود سکو حفاری به آب های دریای سرخ به هر قیمتی آن را هدف قرار خواهد داد . و این در حالی بود که اگر مصر دست به این اقدام می زد ، هنوز آمادگی کامل برای رویارویی با واکنش حتمی اسرائیل را به دست نیاورده بود.

این گونه بود که یکی از بزرگ ترین و پیچیده ترین ماموریت ها آغاز شد و سازمان اطلاعات وامنیت مصر در یکی از مهم ترین عملیات های سری در جهان پنهان (جنگ اطلاعات)، پیروزی را رقم زد که در تمام جهان به عملیات سکو حفاری معروف گردید.


 

محصولات مشابه
  دختر خوب بابا

  دختر خوب بابا

  3,000 تومان
  عیدها اسم دارند

  عیدها اسم دارند

  6,000 تومان
  دوره سه جلدی روایت براده ها

  دوره سه جلدی روایت براده ها

  25,000 تومان
  ولایت فقیه (جلد اول)

  ولایت فقیه (جلد اول)

  8,500 تومان
  خداحافظ دنیا

  خداحافظ دنیا

  18,000 تومان

برچسب :

نظرات
شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

فرم ثبت نظر

نام و نام خانوادگی
ایمیل
وبلاگ
امتياز محصول

نظر و کامنت
كد امنيتي