مرکز توزیع کتاب و محصولات فرهنگی من و کتاب

شخم در مزرعه

کتاب شخم در مزرعه

قیمت : 6,000 تومان
افزودن به سبد خرید

درباره کتاب
عنوان : شخم در مزرعه
نویسنده : محسن حسام مظاهری
ناشر : نشر آرما
شابک : 978-600-91402-9-9
قطع : رقعی
نوع جلد : شومیز
نوبت چاپ : دوم / 1394
تعداد صفحات : 112 صفحه
شمارگان : 1000 نسخه

محسن حسام مظاهری در این کتاب می­‌گوید بعد از انقلاب و کشته شدن متفکرین انقلاب اسلامی، رویکرد عقلانی به انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به کناری رفت و رویکرد احساسی جای آن را گرفت. حسام مظاهری که این روند را یکی از مسائل اساسی جمهوری اسلامی می‌داند، بر این عقیده است که «تا کی از جنگ سرودن؛ بس نیست؟»

طبق نظرِ نویسنده، «شخم در مزرعه»، نگاهی انتقادی به روایات، تبلیغات و ادبیات رسمی دفاع مقدس دارد. عنوانِ مقالات این کتاب عبارت‌اند از: «دفاع­ مقدس دولتی؛ دفاع مقدس مردمی»، «این‌جا که ایستاده‌ام، آن‌جا که ایستاده‌ای»، «شخم‌ در مزرعه»، «روایتِ روایت فتح»، «دخیل بر ضریح عوام» و «رقصیدن به ساز ناکوک».

در بخشی از پیش‌گفتار این اثر آمده است:

«جنگ تحمیلی، بی‌گمان یکی از مهم‌ترین وقایع تاریخ معاصر ایران است. واقعه‌ای که اینک بیش از دو دهه از زمان خاتمهٔ آن می‌گذرد، اما هنوز دامنهٔ تأثیرات اجتماعی، سیاسی و فرهنگی وسیع آن ادامه دارد. اما با این وجود، مع‌الاسف در کشور ما به دلایل مختلف، تحلیل و بررسی پدیده­ جنگ تحمیلی و پی­امدهای آن از منظر علوم اجتماعی، با بی‌توجهی و اهمال مواجه شده است و بضاعت علمی و تحقیقاتی ما در این زمینه بسیار اندک و ناکافی است. باید اعتراف کرد که جنگ تحمیلی تاکنون برای علوم اجتماعی دانش­گاهی و غیردانش­گاهی ما «مسأله» نبوده و پژوهشگران و اساتید و دانش­جویان رشته‌های مختلف این علوم، لااقل تاکنون نسبت به چنین واقعه­ پُراهمیتی حساسیت و توجه لازم را نداشته و در این راستا آشکارا مرتکب قصور و کوتاهی شده‌اند. البته به موازات این قصور، بخش دیگری از این اتفاق ناخوش­ایند را باید به نوع رویکرد و نحوه­ عمل نهادها و بنیادهای رسمی متولی امر حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس نسبت داد و سیطره­­ گفتمانی که در مقالات مجموعه­ حاضر از آن به «دفاع مقدس دولتی» تعبیر شده است. نخ تسبیحی که مقالات این کتاب را به هم مرتبط می‌سازد، روی­کرد نقادانه و بازاندیشانه نسبت به مجموعه ادبیات و تولیدات فرهنگی‌ای است که در سال‌های اخیر (خصوصاً از میانه­ دهه­ 70 تاکنون) حول موضوع و مفهوم «دفاع مقدس» توسط سازمان‌ها و نهادهای رسمی و حکومتی تولید و ترویج شده است».

شما اولين نفري باشيد كه نظر ارسال مي كند.

محصولات مرتبط