مرکز توزیع کتاب و محصولات فرهنگی من و کتاب
پرفروشترین‌های هفته
کاش برگردی 30,000 تومان
یادت باشد 40,000 تومان
سربلند 35,000 تومان
خاطرات یک فرشته دفتر طوبی 12,000 تومان
راز احمد 47,500 تومان
پانصد صندلی خالی 10,000 تومان

بیان شیرین مباحث خشک درسی از یک زاویه متفاوت/ دانش‌آموزان بخوانند!

کتاب «ردپای خداشناسی در کتاب‌های شیمی دبیرستان» اثر نرجس حمیدیان نگاهی متفاوت به دروس خشک دوره دبیرستان داشته و آن را با یک نگاه متفاوت به خواننده نمایانده است.

مسئله خداشناسی و اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. از همین رو در کلام بزرگان دین تاکید فراوانی بر این مسئله صورت گرفته است و از همین رو اهمیت آن بر همه روشن است.

با توجه به ابیات فراوان که در باب خداشناسی آمده است اگر انسان نیک به مسائل پیرامون خود بنگرد نشانه‌هایی از وجود خدا را خواهد یافت و می‌تواند زمینه‌ای برای پی بردن به وجود خداوندی توانا و خالق در جهان باشد همانطور که سعدی در این بیت گفته:

برگ درختان سبز در نظر هوشیار

هر ورقش دفتریست معرفت کردگار

حال با همین نگاه اگر به سایر اتفاقات عالم نیز نگریسته شود می‌توان ردپای یک قادر متعال و خالق توانا را مشاهده کرد.

اکنون نرجس حمیدیان کتابی با عنوان «ردپای خداشناسی در کتاب‌های شیمی دبیرستان» تالیف کرده و در آن دروس کتاب شیمی دوره دبیرستان که دانش‌آموزان با آن روبرو هستند را از منظر خداشناسی بررسی کرده و نشان داده که در تمام پدیده‌های هستی می‌توان ردپایی از خداشناسی را مشاهده کرد.

این کتاب با زبانی ساده و روان که مخاطب نوجوان می‌تواند با آن ارتباط برقرار کند نوشته شده و مولف تلاش کرده با استفاده از یک زبان غیر رسمی که معمولا در کتب درسی نوع رسمی آن دیده می‌شود مخاطب خود را به مطالعه کتاب ترغیب کند.

در «ردپای خداشناسی در کتاب‌های شیمی دبیرستان» نگارنده علاوه بر اینکه زبان مرسوم کتب درسی را کنار گذاشته با استفاده از آیات، روایات و همچنین اشعار موجود در زبان فارسی مسئله‌ای که در کتب درسی شیمی به عنوان درس تا پیش از این تلقی می‌شده است را به عنوان یک مسئله عقیدتی طرح کند و استدلال‌هایی که برای اثبات سخن خود آورده منطقی و بر پایه آموزه‌های دینی است.

نکته مهم دیگر این کتاب مستند بودن مطالب آن است که نگارنده در آن سعی کرده مطالبی را بیان کند که دارای منبع باشد. تفسیر نمونه، نهج‌البلاغه، صحیفه سجادیه، اصول کافی و ... از جمله منابعی هستند که نگارنده این کتاب برای تالیف «ردپای خداشناسی در کتاب‌های شیمی دبیرستان» از آنها استفاده کرده است.

نکته قابل توجه این کتاب این است که حمیدیان با یک نگاه متفاوت به مباحث خشک درسی نگریسته و آن را در یک قالب شیرین و دلچسب به خواننده عرضه کرده است و شاید اگر نگاه این کتاب در کنار سایر کتب درسی قرار گیرد بر جذابیت مباحث درسی خواهد افزود و کمک خواهد کرد که دانش‌آموزان در کنار درس خواندن به مطالعه آزاد در حیطه دروس مدرسه بپردازند.

این کتاب در 4 فصل با عناوینی چون «سرفصل‌های کلاس اول دبیرستان»، «سرفصل‌های کلاس دوم دبیرستان»، «سرفصل‌های کلاس سوم دبیرستان» و «سرفصل‌های پیش دانشگاهی» از سوی موسسه شهید کاظمی منتشر شده و مولف در هر فصل از این کتاب فصول کتاب‌های دبیرستان را بررسی کرده است.

این کتاب که می‌تواند اثری مفید باشد برای گروه سنی نوجوان و دانش‌آموز در 142 صفحه با قیمت 6 هزار تومان منتشر شده است و علاقه‌مندان به تهیه کتاب می‌توانند آن را از فروشگاه اینترنتی «من و کتاب» تهیه کنند.